Results 2015 : Equestrian

Lightweight Hunter
– 1, Olga Scully’s Master Swatch; 2, Johnston Brodie’s Graffique; 3, Claudia Felstead’s Subaltern Will; 4, Ruth Gibbons’ Box L June.

Medium/Heavyweight Hunter
– 1, George Chapman’s Rock Star ; 2, Pamela Oliver’s Freddies Dream; 3, M. & C. Howe’s Millridge Kalmar; 4, Alice Devlin Byrne’s Samual Glens Lad.

Small Hunter
– 1,Mary Rothwell’s Greenhall Poly; 2, Sorcha Dillane’s The Kings Mistress; 3, Sarah Goodbody’s Tom; 4, Aoife Bolton’s Kilcoagh Sirocco.

Riding Cob
– 1, Lorne Deegan’s Dexters Pride; 2, Susanna Boxwell’s Mulvey’s Marble; 3, Sorcha Dillane’s Leo Rocket.

Hunter Championship
– Champion, Orla Scully’s Master Swatch; Reserve Champion, Mary Rothwell’s Greenhall Poly.

Racehorse to Riding Horse
– 1, Alison Clancy’s Horseface Jack; 2, Felix Heffernan’s Sancto; 3, K. Preston’s Rassi Maguire; 4, Beverley Morgan’s Farringdon.

Working Hunters
– 1, Mark & Christine Howe’s Millridge Kalmar; 2, Pamela Oliver’s Freddies Dream; 3, Eimear Dunne’s Rupert Beae; 4, Hazel Valentine’s Ollie.

Novice Working Starter Stakes
– 1, Noreen O’Connor’s Brandon Zimbabwe; 2, Brid Furlong’s Mayfield Milly Molly; 3, Mary Masterson’s Freddie Flint.

Open Working Hunter Starter Stakes
– 1, Melissa O’Connor’s Trewolla Truffles; 2, Mary Masterson’s Freddie Flint; 3, Lucy Kelly’s Curraghavarna Midset; 4, John Dillon’s Punch.

Open 133 CMS Working Hunter Pony Class
– 1, Melissa O’Connor’s Trewolla Truffles; 2, Maurice Wafer’s Castle Selena.

Open 143 CMS Working Hunter Pony Class
– 1, Faye Durkan’s Ralph D.J.; 2, Sheila Finlay’s Belview Harbour.

Open 153 CMS Working Hunter Pony Class
– 1, Olivia McGeary’s Borneo Roxy Chick; 2, Ciara Durham’s Sky Dolly; 3, Andrea Cooper’s Mister Chance.

Connemara Working Hunter Pony Class
– 1, Alice Devlin Byrne’s Blackwood Fernando; 2, Brid Furlong’s Danny’s Pride; 3, Ciara Durham’s Sky Dolly.

133 CMS Novice Working Starter Stakes
– 1, Noreen O’Connor’s Brandon Zimbabwe; 2, Brid Furlong’s Mayfield Milly Molly ; 3, Mary Masterson’s Freddie Flint.

Open Working Starter Stakes
– 1, Melissa O’Connor’s Trewolla Truffles; 2, Brid Furlong’s Mayfield Milly Molly; 3, Hurst Show Team’s Duntarvie Yogi; 4, Atlanta, Portia & Elise Cahill’s Roussillon In My Dreams; 5, Atlanta, Portia & Elise Cahill’s Moelgornedd Swyn; 6, Morris Wafer’s Castle Selena.

Mountain & Moorland Ridden Class
– 1, Kate Doyle’s Rathcline Kestrel; 2, Pat Geoghegan’s Rocklawn Braveheart; 3, Brid Firlong’s Danny’s Pride; 4, Enda Collier Pratt’s Wild About Rain; 5, Avril Kelly’s Dunran Pimpemel; 6, Sophie Dooley’s Tubber Boy.

Connemara Ridden Class
– 1, Lucinda Kelly’s Chequerhill Sunshine; 2, Pat Geoghegan’s Ashbrook Thunder; 3, Kate Doyle’s Rathcline Kestrel; 4, Pamela Crehan’s Shanna Mist; 5, Sophie Dooley’s Tubber Boy; 6, Enda Collier Pratt’s Wild About Rain.

Open Intermediate Show Hunter Type 158 CMS
– 1, Ciara Durham’s Master Mozart; 2, Sorcha Dillane’s The King’s Mistress; 3, Rebecca O’Neill’s Gaints Causeway; 4, Atlanta, Portia & Elise Cahill’s Magoney’s Faro Indie.

Open 153 CMS Show Hunter Pony Class
– 1, Olivia McGeary’s Borneo Roxy Chick; 2, Ciara Durham’s Master Mozart; 3, Atlanta, Portia & Elise Cahill’s Magoney’s Faro Indie; 4, Carole Douglas’ Little Amelie ; 5, Ruth Ferrie’s Princess Jasmine.

Open 133CMS Show Hunter Pony Class
– 1, Noreen O’Connor’s Brandon; 2, Atlanta, Portia & Elise Cahill’s Moelgarnedd Swyn; 3, Lisa Hulin’s Mr. Jolly Jumper.

Open 143CMS Show Hunter Pony Class
– Carole Douglas’ Little Amelie; Faye Durkan’s Ralph D.J.; 3, Patrice Byrne’s One Hundred and One; 4, Eileen Furlong’s Perryditch Touch of Spice.

Open 143CMS Show Hunter Pony Class Champion, Kate Doyle’s Rathcline Kestrel; Reserve Champion, Carole Douglas’ Little Amelie.

Open Show Starter Stakes
– 1, Melissa O’Connor Trewolla Truffles; 2, Brid Furlong’s Mayfiled Milly Molly; 3, Hurst Show Team’s Duntarvie Gogil; 4, Atlanta, Portia & Elise Cahill’s Roussillon In My Dreams; Atlanta, Portia & Elise Cahill’s Moelgornedd Swyn; 6, Morris Wafer’s Castle Selena.

Side Saddle Class, 148cm
– 1, Bernie Leadon Bolger’s Halo Magic; 2, Gillian Harty’s Rocco Cocco.

Champion Pony
– Kate Doyle’s Rathcline Kestrel Reserve Champion Pony
– Carole Douglas’ Little Amelie

Best Coloured
– 1, Charlotte Green’s Towra Jack; 2, Trevor Horgan; 3, Michelle Phipps’ Zen; 4, Trevor Horgan’s Keep in Touch.

Yearling Non Thoroughbred
– 1, PJ Glynn’s Crannaghmore Lad; 2, Donal Goland’s Rebel Mountain; 3, Joan O’Connor’s Greenhall Granuaile.

Two Year Old Non Thoroughbred
– 1,G & S Murphyl; 2, Trevor Horgan; 3, Paul Doyle’s Nice Guy.

Three Year Old Non Thoroughbred
– 1, Bobby Moore; 2, Shem Drea; 3, Derry Rothwell’s Greenhall Violet.

Champion Filly
– Bobby Moore
Champion Yearling
– PJ Glynn’s Crannachmore Lad

Registered Irish Draught Mare
– 1, John & Julia Crosbie’s Velvet Blue; 2, G & S Murphy; 3, Michael Byrne’s Woodland Diamond.

Non– thoroughbred brood mare
– 1, Christina Kavanagh’s Russelstown Bay Princess; 2, Bobby Moore’s Bouncing Spa; 3, Terence Keogh’s Kyle Vand.

Non–thoroughbred brood mare with foal
– 1, James Berney Jnr.’s Tomgar Jasmine; 2, Terence Keogh’s Kyle Vand; 3, Michael Byrne’s Woodland Boy.

ISA & Mountbellew Sport Horse Foal Qualifier
– 1, Derry Rothwell’s Greenhall Master Cruise.

Colt Foal Non– Thoroughbred
– 1, Derry Rothwell’s Greenhall Master Cruise; James Berney Jnr.; 3, Terence Keogh.

Filly Foal Non–Thoroughbred
– 1, Terence Keogh; 2, Christina Kavanagh’s Russelstown Bay Duchess.

Brood Mare Non–Thoroughbred
–1, Cecilia Delaney’s Castlemeadow; 2, G & S Murphy

Champion Foal
– 1, Ivy & John Wafer.

Irish Draught Yearling Filly, Colt or Gelding
– Ivy & John Wafer.

Spotted & Broken Coloured Miniature Horse
– 1, Clare O’Gorman’s Celticmist Absolut Poison.

Yearling Colt Miniature Horse
– 1, Maria McNally’s Laurel Grove Guest of Honour; Clare O’Gorman’s Petite Summer Rose; 3, Clare O’Gorman’s Beauty.

Three Old Mare or Gelding Miniature Horse
– 1, Clare O’Gorman’s Celticmist Absolut Poison; 2, Thomas Dwyer’s Celticmist Abolut Joy; 3, Maria McNally’s Seahorse Golden Dream.

Champion Miniature
– Maria McNally’s Laurel Grove Guest of Honour; Reserve Miniature Champion
– Clare O’Gorman’s Celticmist Absolut Poison.

ISA & Bantry Show Society 3 Year Old Filly All Ireland Championship
– 1, Bobby Moore. Champion Colt Foal

– Derry Rothwell’s Greenhall Master Cruise.
Reserve Champion Colt Foal
– James Berney Jnr.
Champion Mare
– John & Julia Crosbie’s Velvet Blue.

Reserve Champion Mare
–Cecilia Delaney’s Castlemeadow.

Open 148cm Show Pony Ridden
– 1, Eileen Furlong’s Perryditch Touch of Spice; 2, Atlanta, Portia & Elise Cahill’s Moelgornedd Swyn; 3, Atlanta, Portia & Elise Cahill’s Roussillon In My Dreams.

Open 1st Ridden
– 1, Melissa O’Connor’s Waxwing Pimms; 2 Rita Moran’s Flora; 3, Josh Byrne’s Our Little Nickle; 4, Avril Hobson’s Blossom; 5, Jack Grogan’s Cherry Razzle; 6, John Dillon’s Thistle.

Open Lead Rein
– 1, Melissa O’Connor’s Linksbury Goldilocks; 2, Kyle Leybourne’s Sandy; 3, Avril Hobson’s Blossom; 4, Rita Moran’s Flora; 5. Helen Winterbotham’s Knockilla Cinderella; 6, Jack Grogan’s Cherry Razzle.

Open Mountain & Moorland Lead Rein
–1, Melissa O’Connnor’s Waxwing Pimms; Fiona Goor’s Ardfry Rahara; 3, Lucy Bishop’s Bushbach Ceri; 4, James Heery’s Miss Weady.

Pony Brood Mare with foal
–1, Peter Byrne’s Wyndham Heaven Scent.
Mountain & Moorland In Hand

–1, Laurie Kearon’s April Sapphire; 2, Fiona Goor, Ardfry

Rahara; 3, Bernie Leadon Bolger’s Brookwater Sebastian. Registered Connemara Mare
– 1, Henry Kelly’s Charlie’s Angel.

Registered Connemara Colt or Filly
– 1, Louie Porter; 2, Hazel Valentine’s Atlantic Lucky Gamble.

Show Hunter Pony Young Stock
–1, Gerogina Collins; 2, Hazel Valentine’s Atlantic Lucky Valentine; 3, Laurie Kearon’s April Sapphire.

Show Pony Young Stock
–1, Peter Byrne’s Wyndham Peaches; ; 3, Laurie Kearon’s April Sapphire.

Led Pony Championship
– 1, Peter Byrne’s Wyndham Peaches; 2, Peter Byrne’s Wynham Heaven Sent.

Fancy Dress
–1, Carol Coad; 2, Lucy Kelly; 3, Fiona Goor.
Donkey Mares 3yr or over
– 1, John O’Dowd; 2, Liam Mulligan’s Ellie.

Driving Section
2 Wheel Traditional

– 1, Val Good; 2, Mick Ryan; 3, Aidan Egan. 4 Wheel Traditional
– 1, Ned Duffy; 2, Aidan Corbett.

Modern Vehicle
– Dawn O’Donnell; 2, Maura Murphy.

Donkey
– 1, Shane Barnes; 2, Tom O’Neill.

Amateur Dingo Qualifier
– 1, Michelle O’Reilly’s Chipwitty (Owner); 2, John Killoran’s Annaghmore Blue Bell (Owner); 3, Caroline Fleming’s Silver Valier (Owner); 4, Louise O’Neill’s Ado Star (Owner); 5, David O’Donnell’s Peppards Castle Bouncer (Owner); 6, Audrey Cullen’s Grayson (Owner).

Amateur Leddy Grand Prix
– 1, Siobhan Denby’s LB Ramble On (Owner); 2, John Killoran’s Annaghmore Blue Bell (Owner); 3, Louise O’Neill’s Ado Star (Owner); 4, Andrew Bynre’s Starling (Owner).

90cm
– Kevin Kelly’s Castlecomer Gold (Sarah Kelly).

1 metre
– Divided between D. O’Donnell’s Peppards Castle Bouncer (Owner); P. Murphy’s Shirsheen Fun Size (Linda Murphy); J. Cahill’s Sri Lanka Gotham Lad (Jimmy Dermody); A. Kelly’s Painstown Star (Owner); S. Fitzpatrick’s Castle Howard Ace (Linda Murphy); R. McHugh’s Caim Clover (John Mulvey); P. Kennedy’s This is Easy (Eddie Byrne); C. Fitzpatrick’s Ballycopple Diamond Clover (Owner); S. Ponsonby’s Dear Cinderella (Owner); S. Killoran’s Maid in China (Niamh Killoran); C. Murphy’s Balmor Mythology (Owner).

1.10m Tinahely Classic
– 1, M.J. Browne’s Midnight Daisy (Ciara Browne); 2, A. Byrne’s Starling (Owner); 3, R. McHugh’s Caim Clover (John Mulvey); 4, J. Kavangh’s Gizippie (Owner); 5, C. Curran’s Eure Sj Vans (Jimmy Dermody); 6, A. Kelly’s Be Easy (Eddie Byrne).

1.20m
– 1, Ashley Stephens’ PNP Rocco (John Mulvey).

128cm 70cm
– Sara Pothman’s Florry Ward (Ellie Pothman Mullen).

128cm 80cm
– Sara Pothman’s Florry Ward (Ellie Pothman Mullen).

128cm 90cm
– 1, Diarmuid O’Sullivan’s Redcross Apache (Roisin O’Sullivan); 2, Elizabeth Leigh’s Dipsy Lightening (Ellen Kelly).

138cm 80cm
– Darren Hughes’ Molly Blizzard (Michelle Hughes).

138 cm 90cm
– Divided between Catherine McKeon’s My Bloomfield Andy (Sinead McKeon); Sonya Brennan’s Coomlogue Kojac (Cornelius Brennan); Linda Wafer’s Knockbawn Lady (Conor Wafer); Niamh Graham’s Corlea Star (Mollie Graham); Dale Adams’ Seldom Seen Kid (Ryan McDonald); Mary Jo Browne’s Bobby Lee (Anna Browne).

138cm 1m
–1, Niamh Graham’s Corlea Star (Mollie Graham); 2, Linda Wafer’s Knockbawn Lady (Conor Wafer); 3, Sonya Brennan’s Coomlogane Kojac (Cornelius Brennan); 4, Paul Curtis’ Hampton’s Flicka (Jade Blake).

148cm 90cm
– Divided between: Kenneth Doyle’s Maplevalley Little Man (Laura Jackson); Joe Skelton’s Callstown Diamond (Jerry Skelton); Kenneth Doyle’s Lady Royale (Laura Jackson; Siobhan Lambert’s Lough Copple (Amy Lambert); Anthony Molloy’s Midnight Express (Chloe Hall Molloy); Anne Tector’s Silver Bobbyn (Katie Tector); Debbie Cody’s Aaron’s Echo (Emily Cody); Mary Murphy’s Tricky Stephen D (Hannah Murphy); Richard Doyle’s Ballinlow Barney (Mary Kate Doyle); William Flanagan’s Rathruyan Girl (Charlie Flanagan); Paul Curtis’ Black Jack (Ella Kavanagh).

148cm 1m
– Divided between Siobhan Lambert’s Lough Copple (Amy Lambert); Leslie Codd’s Tullow Star (Holly Codd); Anthony Molloy’s Midnight Express (Chloe hall Molloy); Joanne Seery’s Lookout Rebel Fenian (Nicole Dalton); Dubhain Kavanagh’s Classie Lass (Davina Murphy); Robert Steacy’s Castlemore Captain (Rebecca Steacy); Una Merrigan’s Flash Molly (Lucia Merrigan); William Flanagan’s Vivantos (Charlie Flanagan).

148cm 110cm
– 1, Ross Finnerty’s Too Posh (Mark Finnerty); 2, Patrick Murphy’s Shersheen Gentle Breeze (Brendan Murphy); 3, Joanne Seery’s Lookout Rebel Fenian (Nicole Dalton; 4, Patrick Murphy’s Aisling’s Boy (Brendan Murphy); 5, Una Merrigan’s Flash Molly (Lucia Merrigan).

Top