Results 2018: Horse

 

 

Tinahely Show Horse Results  
6th August 2018  
   
Lightweight Hunter – 1. Amanda Benson 2.Pearl Biedron 4.Alison Clancy  
   
   
Medium/ Heavyweight Hunter- 1. Alicia Devlin Byrne 2.George Chapman 3.Megan Quigley  
   
Small Hunter 1.Alicia  Devlin Byrne 2.Ciara Garvey 3. Siofra Pratt  
   
   
Riding Cob 1.John Cleary 2. C&E Pratt 3.Ronnie White  
   
Hunter Championship 1.Alicia Devlin Byrne 2. John Cleary  
   
Racehorse to Riding Horse 1.Richard Collins 2.  
   
 Side Saddle Class 1. Antonia De Burgh 2.Alicia Devllin Byrne 3.Megan Quigley  
   
Working Hunters over 153cm 1.  Alicia Devlin Byrne 2.Edeline Kent 3.Norma Ryan  
   
Pony Broodmare 1.Peter Byrne-Wyndham Petite Fleur
   
Mountain and Moorland In Hand 2.Laurie Kearon-Ballinacarrig Arya
  3.Pippa Durham-Aghranny Knight
  4.Laurie Kearon-Ballinacarrig Tyrion
  5.Bianca Lennon-Hemsbrook Pastidre
   
Registered Connemara Mare 1.Inga Darcy-Qashel de L’Aulne
  2.Jim Dempsey-Babs
   
Registered Connemara Youngstock 1.Melissa O’Connor-Carnaween Filgree
  2.Avril Kelly
  3.Joan Douglas
  4.Ivor Kearney- Fortruane Princess
   
Show Hunter Pony Youngstock 1.Peter Byrne-Wyndham Who Dun It
  2.Joan Douglas
  3.Georgina Collins-Derry Princess
   
Show Pony Youngstock 1.Mario Giles-Cushglora Leading Lady
  2.Georgina Collins
   
   
Led Pony Championship Laurie Kearon-Ballinacarrig Arya
  Melissa O’Connor-Carnaween Filgree
   
Starter Stakes 1.Tiggy Hancock-Rockyview Brightspark
  2.Freddie Kelly-Kellora Sandstorm
  3.Lucy Keane-Waitwith Fancy Man
  4.Rosie Coad-Bellview Royal Jester
   
133cm WHP 1.Tiggy Hancock-Corries Jack In The Box
  2.Jasper Kelly-Tinnecarrig Milo
  3.Sarah Keane-Brimstone Bowman
  4.Freddie Kelly-Kellora Sandstorm
   
143cm WHP 1.Skyla Nally-Mayfield Boy
  2.Emma Kinsella-Danny
  3.Celine Salter-Grove Dancer
  Ellen Kelly-Coreabbey Lily Anne
   
153cm WHP 1.Edwina o’Connor-Agharanny Minstrel
  2.Faye Durkin-Kilmurray Checkpoint
   
Connemara WHP  Edwina O’Connor -Agharanny Minstrel
  Celine Salter -Grove Dancer
  Isabelle Owens -Rahagh Torado
  Skyla Nally -Mayfield Boy
   
Champion Working Hunter Pony Tiggy Hancock-Rockyview Brightspark
  Edwina O’Connor-Agharanny Minstrel
   
   
Performance Jumping 50cm Isla Coad-Bubbles Lad
  David Kent-Lotso
  Rebecca Salter-Kiltiernan Jack
  Ciara O’Connor-Brandon Zimbabwe
   
Performance Jumping 60cm Isla Coad-Bubbles Lad
  Sloane Rangitaawa -Coco
  Hazel O’Mara -Jack Sparrow
  Ellie Rogan -Woodie
   
Performance Jumping 70cm Sunnibhe Stassin -Dunleavy Lass
  Lucy Neill -Blackhall Blossom
  Ellie Kavanagh -Inspector Bob
  Anna Morrissey -Amigo
   
Performance Jumping 80cm Lucy Neill -Blackhall Blossom
  Anna Morrissey -Amigo
  Katie Nolan -Elton
  Rosie Coad -Bellview Royal Jester
   
Mountain and Moorland Ridden Edwina O’Connor -Agharanny Minstrel
  Alicia Devlin Byrne -Tim An Ri
  Isabelle Owens -Rahagh Torado
  Rachel Farrell -Highwood Oak of Shanbo
   
Open 153cm Show Hunter Pony Tara Kinsella -Rogan Andy
  Caitriona Doyle -Susie’s Tiffin
  Millie McBride -Lookout Oreo
   
   
   
Open 133cm Show Hunter Pony Jordan Murphy -Lucifer
  Jessica Reid -Ahane Valiant
  Sarah Keane -Brimstone Bowman
  Ciara O’Connor -Brandon Zimbabwe
   
Open Show Starter Stakes Ciara O’Connor -Brandon Zimbabwe
  tiggy Hancock -Rocky view Bright spark
  Jordan Murphy -Lucifer
  Hannah Willis -Brookhall Ana Maria
   
Open 143cm Show Hunter Charlotte Goor -Waltzing Matilda
  Laura Jackson -Lady Royale
  Tui Salter -Little Mario
  Katie Nolan -Elton
   
Open SHP Lead Rein Sarah Ryan -Dolly Mixture
  Lucy Kent -Brook water Action Man
  Bianca Lennon -Hens brook Pastidre
  Zoe Shannon -Tabita Mini Mix
   
Open SHP First Ridden Charlotte Goor -Ardfry Rahara
  Ellie Rogan -Uppacott Xotica
  Helen Winterbotham -Knockilla Cinderella
  Kate Murphy -Sahara Gold
   
Junior Side Saddle Laura Jackson -Lady Royale
   
   
Championship Ring 2 Edwina O’Connor -Agharanny Minstrel
  Charlotte Goor Ardfry Rahara
   
  Adele Geoghegan -Sneezy
Non IPS Lead Rein 3-6 yo Emily Flavin Redmond -Cinderela
  Deirdre Dalton -Daylight Surprise
  Mikayla D’Arcy -Lucky
  Abigail Henly -Sparky
Non IPS Lead Rein over 6ys Emily Gannon -Little Lady
  Emma Geoghegan -Buddy
  Chloe Massey -Connie
  Louise Maguire -Charlie Brown
Family Pony  Millie McBride
  Emma Wilson -Annamoe Dingle
  Sophie Orr -Sweet Sherry
  The Kelly Boys -Buster of Lisnagah
Equitation Riding The Keanes & friends -Blossom
   
   
   
Fancy Dress  
   
   
Reg Irish Draught Mare or appendix mare in foal or with foal at foot  
1.Fergus Kelly 2. James Heery 3.Michael Murphy4. Terry Kehoe  
   
Irish Draught Colt Foal Championship  
1. Terry Kehoe  
   
Colt or Filly Foal by R.I.D Stallion  
1.Michael Murphy 2. Terry Kehoe 3. James Heery  
   
Non Thououghbred Brood Mare  
1.Thomas Tutty 2. Bramblebrough Farm 3. Terry Kehoe  
   
Three year old colt, gelding or filly (non-thoroughbred) 1.  
   
Irish Sport Horse Foal Championship  
Tom Medlycott & Bramblebrough Farm  
   
Colt Foal Likely to make a high class sports horse.  
1. David Browne 2. Donal Goland 3. Bramblebrough Farm  
   
Filly Foal Likely to make a high class sports horse.  
1.Terry Kehoe 2. Tom Medlycott  
   
Champion Foal  
Michael Murphy  
   
Reserve Champion  
David Browne  
   
Brood Mare calculated to produce a sport horse.  
1.Lisa Comiskey 2. John & Julia Crosbie 3. Pamela Oliver  
   
Mare Championship  
Champion Lisa Comiskey  
   
Reserve Champion  
Fergus Kelly  
   
Irish Draught Yearling Filly Championship  
1.Thomas Tutty  
   
Reg Irish Draught Yearling Filly, Colt or Gelding  
1. Thomas Tutty 2. George Chapman 3. Terry Keogh  
   
2 year old Filly Championship  
1.Freddie Ronan  
   
Best Coloured Colt, Gelding or Filly/Mare to be shown in hand  
1.Derry Rothwell 2.Georgina Collins 3.Paul o’toole  
   
Yearling, Colt Filly or Gelding   
1. George Chapman 2.Derry Rothwell 3.Pamela Oliver  
   
Two Year Old Colt, Gelding or Filly(non thoroughbred) likely to make a high class sport horse  
1.Ronnie Bailey 2.Derry Rothwell 3.Michael Byrne  
   
Three Year old Colt, Gelding or Filly likely to make a high class sport horse  
1.Katrina o’connor 2. Ciara Munnelly 3.Amy Dillon  
   
Champion Filly  
Katrina o’Conner  
   
Champion Yearling  
George Chapman  
   
Champion Horse  
Katrina o’Conner  
   
Reserve Champion Horse  
Ronnie Bailey  
   
Miniature Horses  
   
Yearling, Colt, Filly or Gelding  
1. John Gilbert  
   
Three Old Mare and over mare or Gelding   
1.John Gilbert 2. Lyndsey Walters  
Spotted & Broken Coloured Miniature Horse   
1. Lyndsey Walters 2. Lyndsey Walters  
   
Donkey Mares  
1.John O’Dowd  
   
Donkey Foal(colt or filly) progeny of mares in above class  
1.John O’Dowd  
   
Donkey Geldings 3 year old or over  
Tom Dalton  
   
Driving Horse 2 Wheel Vehicle 1.Tom o’Neill  
   
Driving Horse 4 Wheel Single  
1.David Reid  
   
Private, Open to 2 and 4 Wheel Vehicles  
1.Val Good  
   
4 Wheel Carriage Driving  
1.Stephen Byrne 2.Ned Duffy 3.Tom Donoghue  
   
Modern Carriage Driving  
1.Aidan Egan  
   
Pony Games  
U.10 Pony Games   
Island Pony Club  
Tipperary  
Shilleagh Pony Club  
Junior Pony Games  
Wexford Pony Club  
Shilleagh Pony Club  
Island Pony Club & Kildale Pony Club  
Senior Pony Games  
Laois Pony Club  
Shilleagh Pony Club  
Meath Pony Club  

 

Top