Results 2018: Sheep

CHEVIOT SHEEP

Wicklow Mountain Cheviot -Ram 2 Years old and upward
1st Michael Burke 2nd Joseph Ct Burke 3rd Sean Dunne
Wicklow Mountain Cheviot Shearling Ram
1st James Corrigan 2nd Feargal Dunne 3rd Patrick Dunne
Wicklow Mountain Cheviot Ram Lamb
1st Tom Dunne 2nd Tom Dunne 3rd John Driver
Best Pair of Wicklow Mountain Cheviot- Ewe Lambs
1st John Driver 2nd Tom Dunne 3rd James Mervyn Griffin

All Ireland Pair Of Wicklow Mountain Cheviot Shearling Ewes
1st Charles Fenton 2nd John Driver 3rd Ben Fenton 4th Tom Dunne
Pair Of Wicklow Mountain Cheviot Ewes 2 Years and upwards
1st Tom Dunne 2nd John Driver 3rd Charles Fenton
Pair Suffolk/Cheviot Cross Shearling Ewes
1st Ben Fenton 2nd Charles Fenton 3rd John Driver
Pair Suffolk/Cheviot Cross Ewe Lambs
1st John Driver 2nd John Driver 3rd Charles Fenton
Pair Continental Cross Shearling Ewes
1st William Hatton

JACOB SHEEP

Jacob Ram 1 Year and Upwards
1st Ryan Conway 2nd Cathal Walsh 3rd Cathal Walsh
Jacob Ewe 2 Year and upwards
1st Cathal Walsh 2nd Mathew Kehoe 3rd N&G Fletcher
Jacob Shearling Ewe
1st Cathal Walsh 2nd N&G Fletcher 3rd Mathew Kehoe
Jacob Ewe Lamb
1st N&G Fletcher 2nd N&G Fletcher 3rd N&G Fletcher
Jacob Ram Lamb
1st Cathal Walsh 2nd Mathew Kehoe 3rd Mathew Kehoe
Group of Three Animals- One Ram and Two Females
1st N&G Fletcher 2nd Cathal Walsh 3rd Mathew Kehoe

Champion Ryan Conway
Reserve Champion N&G Fletcher
CHAROLLAIS SHEEP
Charollais Hoggett/aged Ram
1st David Condon 2nd Seamus Fitzpatrick 3rd Noel & Conor O’Neill
Charollais Ram Lamb
1st Colin Stephenson 2nd Brendan & Patricia Byrne 3rd Derek Fennell
Charollais Ewe Ram
1st Eugene O’Sullivan 2nd Derek Fennell 3rd Eugene O’Sullivan

Champion David Condon
Reserve Champion Colin Stephenson

LLEYN SHEEP

Ram Class Yearling and upwards
1st Tullamain Flock 2nd Heather Robinson 3rd David Power
Ewe Yearling and upwards
1st McStay Family 2nd Heather Robinson 3rd David Power
Ewe Lamb
1st McStay Family 2nd Heather Robinson 3rd McStay Family
Ram Lamb
1st Tullamain Flock 2nd David Power 3rd McStay Family
Overall Champion McStay Family
Reserve Champion Tullamain Flock

TEXEL SHEEP

Texel Ewe two shear and upwards
1st Paddy Morrissey 2nd Tom Whelan
Texel Ram two shear and upwards
1st James Kelly 2nd Tom Whelan
Texel Shearling Ewe
1st Flor Ryan 2nd Flor Ryan 3rd Paddy Morrissey
Texel Shearling Ram
1st James Kelly 2nd John & Neil Kidd 3rd Tom Whelan
Texel Ewe Lamb
1st John & Neil Kidd 2nd John & Neil Kidd 3rd Clive Rothwell
Texel Ram Lamb
1st Hynes Family 2nd James Kelly 3rd Tom Whelan
Champion Paddy Morrissey
Reserve Champion James Kelly

 

ZWARTBLES SHEEP

Ram Shearling & Upwards
1st Tullamain Flock 2nd Tullamain Flock 3rd Linda Walsh
Ewe Shearling & Upwards
1st Tullamain Flock 2nd Tullamain Flock 3rd Lee Horan
Ram Lamb
1st Colin Stephenson 2nd Tullamain Flock 3rd Tullamain Flock
Ewe Lamb
1st Colin Stephenson 2nd Tullamain Flock 3rd Linda Walsh
Champion Tullamain Flock
Reserve Champion Colin Stephenson

 

CROSSBRED CLASSES

Farmers Ram
1st Ken Rothwell 2nd Paddy Cumiskey 3rd Lucy Scott/William Pringle
Pair Continental Cross Shearling Ewes
1st William Hatton
Charollais Cross Ewe Lamb
1st David Pearson 2nd Ken Rothwell 3rd Ken Rothwell
Texel Cross Ewe Lamb
1st Colin Stephenson 2nd Ken Rothwell 3rd Ken Rothwell
Suffolk Cross Ewe Lamb
1st Colin Stephenson 2nd Ken Rothwell 3rd Ken Rothwell
Pair of Continental Cross Ewes 2 years & Upwards
1st William Hatton
Continental Crossbred Ewe Lamb
1st David Pearson 2nd Ken Rothwell 3rd Ken Rothwell

Champion William Hatton
Reserve Champion David Pearson
COMMERCIAL CLASSES
Crossbred Butchers Lamb
1st Ken Rothwell 2nd Ken Rothwell 3rd Paddy Cumiskey
Crossbred Store Lamb
1st Paddy Cumiskey 2nd Colin Stephenson 3rd Ken Rothwell
Factory Lamb Suitable for sale to France
1st Ken Rothwell 2nd Ken Rothwell 3rd Paddy Cumiskey

Young Handlers Class
1st Molly Hynes 2nd Sean Dunne 3rd Conor O’Neill

 

Top